Czym jest i jak wykorzystać influencer marketing

Polski rynek reklamy internetowej prężnie się rozwija, o czym świadczy wzrost jego wartości o 4,9% w porównaniu do roku 2020. Na szczególną uwagę zasługuje influencer marketing, który z roku na rok umacnia swoją pozycję wśród wydatków reklamowych. Czym jest i jak wykorzystać influencer marketing w promocji marki?  

Według badania LifeTube influencer marketing wykorzystywany w reklamie pozwala osiągnąć 6 razy lepsze rezultaty niż inne narzędzia digital!

Influencer marketing to reklamowanie produktów lub usług (głównie w mediach społecznościowych) przez mniej lub bardziej znanych twórców internetowych.

Bazuje on na zasięgach i zaangażowaniu fanów osób, promujących markę. Pozwala dotrzeć do szerokiej grupy docelowej nieobecnej wśród odbiorców tradycyjnych mediów, takich jak m.in. telewizja. Konsumenci często poszukują opinii w internecie na temat produktów. Polecenie przez znanego influencera podnosi wiarygodność marki i zachęca do zakupu.

Czym jest i jak wykorzystać influencer marketing

Kolejną wartością dodaną jest budowanie świadomości marki dzięki współpracy ze znanymi osobami.  Influencer marketing sprawia, że konsumenci naturalnie zaczynają kojarzyć twórcę z konkretną marką lub produktem. Taka współpraca, oprócz rozpoznawalności, buduje również zaangażowaną społeczność, która może stać się stałą grupą klientów. Możliwości na wykorzystanie influencer marketingu jest bardzo dużo.

Najpopularniejszą formą jest zwykłe lokowanie produktu na profilach influencera w social mediach.

Influencer wstawia post/film/zdjęcie gdzie widoczny jest produkt. Zaletą takiej reklamy jest czas. Reklamodawca nie musi skupiać się na przygotowaniu reklamy. Wystarczy, że wybierze twórcę, który za niego przygotuje materiały reklamowe i wrzuci je na swoje profile. Jest to najczęściej wykorzystywana możliwość współpracy z twórcą. Istnieją jednak zdecydowanie bardziej efektywne możliwości.  Zamiast jednorazowych reklam korzystniejsza jest długofalowa współpraca. Sprawia ona, że influencer jest naturalnie kojarzony z daną marką lub produktem. Dodatkowo, przy stałej współpracy agencja influencer marketingu jest w stanie wynegocjować korzystniejsze stawki dla reklamodawcy.

Coraz popularniejszą formą działań marek jest tworzenie dedykowanych kanałów marki.

Marki na YouTubie tworzą własną przestrzeń, na której publikują dedykowane materiały, które pozwalają im wzbudzić w odbiorcach pozytywne skojarzenia z produktem. Przy takich działaniach coraz częściej słyszymy też o współpracy z influencerami, na zasadzie tzw. crossów, gdy twórca jednego kanału gościnnie pojawia się na drugim. Kanał marki tym samym zwiększa zasięgi i zyskuje dostęp do społeczności twórcy. Jednorazowy udział twórcy jest tańszy podjęcie długofalowej współpracy bądź stworzenie dedykowanego subformatu.

Kanał marki to długofalowy projekt i największa, ale także najbardziej opłacalna inwestycja, która pozwala na wzmocnienie pożądanego wizerunku w ramach określonego targetu. Pozwala również na kontrolowanie treści, które udostępniane są na platformie, w przeciwieństwie do lokowania produktów na kanałach influencerów.

Kolejnym rozwiązaniem i mniejszym wydatkiem jest format sponsorowany.

Pojawia się na kanale influencera, dzięki czemu reklamodawca zyska dostęp do jego  społeczności.

Kanał marki, program ambasadorski czy format sponsorowany to tylko niektóre z możliwości, jak można wykorzystać influencer marketing do promocji marki. Współpraca z influencerami pozwala na różnorodność i elastyczność działań dopasowaną do potrzeb reklamodawcy.

Kluczem do sukcesu jest opracowana strategia, która zmaksymalizuje korzyści, dlatego warto wybrać agencję, posiadającą wiedzę i doświadczenie w influencer marketingu.

Powiązane
artykuły
Korzyści płynące z influencer marketingu
influencer marketing | kampania
4 najskuteczniejsze rodzaje współprac z influencerami, które wciąż nie są popularne
influencer marketing | kampania
Pobierz bezpłatny e-book

Pobierz bezpłatny e-book, w którym zawarliśmy nasze know-how i doświadczenie z produkcji kilkunastu kanałów dla topowych marek – w tym numeru 1 – “Studio Tymbark”.

W środku: kompletny poradnik, praktyczne wskazówki, wypowiedzi ekspertów (strategów, producentów i marketerów), najnowsze trendy oraz case studies.

Wprowadź swój adres e-mail, aby otrzymać e-book.

BRANDS AS CREATORS

Jak powstają najlepsze kanały marek na YouTube

Pobierz bezpłatny e-book i dowiedz się, jak gromadzić widownię wokół swojej marki i tworzyć komunikację marketingową oglądaną z wyboru.

Pobierz
Pobierz e-book