Jaka jest różnica między twórcą internetowym a influencerem? Czy wszystkie popularne pojęcia na pewno są poprawne? Czy suby i subskrypcje oznaczają to samo? Czym jest engagement rate? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te i inne pytania, to wspaniale się składa. Przedstawiamy słownik pojęć, z którymi można spotkać się na co dzień w branży influencer marketingu.
Adnotacje – funkcjonowały przed kartami i były one powiadomieniami wyświetlanymi podczas trwania filmu. Jednakże ich mało atrakcyjny wygląd i częste nadużywanie ich w filmach doprowadziło do zlikwidowania tej funkcji i zastąpienia jej Kartami.
AdSense – to reklamy kontekstowe, które wyświetlane są w witrynach internetowych pod postacią tekstów, bannerów i wideo. Dopasowane są one do profilu użytkownika lub kontekstu witryny. Jest to relatywnie łatwy sposób na zarabianie na reklamach, bez konieczności znajdowania reklamodawcy na własną rękę – AdSense należy do platformy Google. Ryzykiem w tym sposobie reklamowania jest ślepota bannerowa.
Bloger – osoba, która przygotowuje i publikuje treści (najczęściej w formie tekstów i fotografii) na blogu – jednej z najstarszych form influencer marketingu.
Brand lift – rodzaj badania, które kompleksowo mierzy skuteczność kampanii na YouTube. Dzieje się to przy pomocy ankiet wyświetlanych przed filmami, na które użytkownik musi odpowiedzieć przed obejrzeniem materiału. W ten sposób brand lift szybko dostarcza firmom badań rynkowych. Pozwala na zmierzenie bezpośredniego wpływu na postrzeganie marki. Badania brand lift wykonuje się także w innych kanałach komunikacji.
Bumper ads – to krótkie, 6-sekundowe reklamy, które wyświetlane są na początku, w trakcie, albo na końcu filmu. Są one niepomijalne i mogą stanowić same w sobie pełną reklamę, lub być “zajawką” do pełnej wersji reklamy.
Discover – funkcja udostępniona przez Google, która polega na otrzymywaniu informacji na wybrany temat, nie wyszukując ich. Są to spersonalizowane informacje, wyświetlane w oparciu o historie wyszukiwań czy informacji o lokalizacji.
Ekran końcowy(YouTube) – wyświetlany na końcu filmu, w ostatnich 5-20 sekundach. Pozwalają na umieszczenie maksymalnie czterech klikalnych elementów np. innych filmów, kanałów lub playlist, linków do sklepu czy social mediów.
Engagement Rate (YouTube) – wskaźnik określający poziom zaangażowania realnych widzów. Liczony jest jako suma interakcji (reakcje i komentarze) podzielona zasięg – czyli wyświetlenia.
E-sport – inaczej sport elektroniczny, gdzie platformą rywalizacji są gry komputerowe. To rozgrywki rekreacyjne, między pojedynczymi graczami, a przede wszystkim turnieje znanych graczy o randze międzynarodowej i nagrodach o wartości rzędu tysięcy złotych. Gamerzy tworzą drużyny i biorą udział w turniejach, które transmitowane są na żywo dla widowni online.
Film dedykowany – to film na platformie YouTube (zazwyczaj) stworzony na potrzeby marki, z którą współpracuje influencer. Film dedykowany może być konkretnie o marce, o danym produkcie lub nawet fabularny, ale np. wpisujący się w aktualną kampanię.
Gaming – to szerokie pojęcie odnoszące się do rynku gier komputerowych, społeczności graczy jak i do grania samego w sobie. Gaming to także nowy rynek dla marek, coraz mniej kojarzony tylko z rozrywką, a stanowiący realną przestrzeń marketingową.
Influenser czy influencer? – Słowo “influencer” pochodzi od angielskiego słowa “influence” (wpływ, wpływać), dlatego używana potocznie forma “influenser” nie jest poprawna pod względem ortograficznym. Prawdopodobnie mylny zapis tego słowa wynika z jego wymowy, gdzie słyszalna jest wyraźna litera “s”.
Influencer marketing – forma digital marketingu, która opiera się na współpracy marek z influencerami, czyli liderami opinii. Dzięki angażowaniu influencerów do kampanii reklamowych marki docierają do odbiorców bezpośrednio, budują świadomość i wizerunek marki. Dlaczego to działa? Influencerzy to osoby popularne, a co za tym idzie mające realny wpływ na decyzje zakupowe swoich odbiorców. Konsumenci bardziej ufają innym ludziom, niż komunikatom marki przy dokonywaniu wyborów zakupowych. I dlatego influencer marketing opiera się na zaufaniu konsumentów do influencerów, przez co także do marki, którą reklamują.
Influencer vs twórca internetowy – Obecnie pojęcie influencer jest bardzo pojemne. Często influencerami określa się osoby z dużą ilością subów, followersów czy lajków. Influencer jednak niejedno ma imię. Odbiorców przyciągać może osobowość (wyrażana poprzez treści takiej jak vlogi), wygląd (instamodelki) lub wartościowa, interesująca i długo utrzymująca uwagę treść.
Instagramer – użytkownik platformy Instagram, który na swoim profilu udostępnia zdjęcia oraz materiały.
Karta – to powiadomienie wyświetlane widzom korzystających z YouTube’a na komputerach i urządzeniach mobilnych. Wyświetla się w prawym dolnym rogu filmu, lub pod odtwarzaczem, gdy użytkownik korzysta z urządzenia mobilnego. Może zawierać przekierowanie na inny kanał, link do konkretnej strony.
Karta na czasie – jest to jedna z zakładek na platformie YouTube, w której znajdują się filmy, które mogą zainteresować większe grono odbiorców – najczęściej takie, które są istotne. Karta Na czasie nie jest spersonalizowana, każdemu użytkownikowi YouTube’a wyświetla się ta sama sekwencja filmów.
Karta Społeczność – za pomocą tej zakładki youtuberzy mogą komunikować się ze swoimi widzami w sposób bardziej bezpośredni, mogą tworzyć ankiety, informować o nowym filmie i komunikować ważne informacje. Mogą one pojawiać się także w zakładce Subskrypcje albo na stronie głównej YouTube.
Kanał marki – jest to kanał na YouTubie w całości poświęcony idei danej marki, za pomocą którego odbywa się komunikacja z klientami. Na kanale zwykle pojawiają się treści atrakcyjne, nie są to sztampowe reklamy.
Kim jest influencer? – według słownikowej definicji jest to “osoba, która zdobyła popularność w internecie i korzysta ze swojej sławy, wpływając na swoich widzów/czytelników, ich światopogląd, gust, etc.” Trzeba jednak rozróżnić digital influencerów od celebrytów/redakcji/nadawców oraz dużych kont w mediach społecznościowych. Influencer to osoba, która musi posiadać trzy kluczowe wartości: wizerunek – jest osobą fizyczną, nie redakcją czy portalem, zasięg, czyli społeczność, do której docierają jego materiały, konkretny kanał komunikacji, w którym publikuje treści – może to być kanał na YouTube, ale też konto na Instagramie czy po prostu blog z autorskimi tekstami. Na podstawie tych trzech nierozłącznych cech marki, które tworzą kampanie, współpracują z twórcami w ramach influencer marketingu.
Lokowanie produktu – celowa prezentacja produktu w materiale wideo lub na zdjęciu, która nie jest oczywistą i otwartą reklamą. Ma ona na celu wpłynąć na tak, by zachęcić go do zakupu. Wyróżniamy lokowania aktywne i pasywne. Aktywne to takie, gdzie dany produkt jest używany, widzom prezentowane są jego możliwości wprost. O lokowaniu pasywnym mówimy, gdy produkt nie gra tak dużej roli w filmie czy na zdjęciu i nie przykuwa silnie uwagi widza.
Masthead – rodzaj reklamy wyświetlanej na stronie głównej YouTube na urządzeniach mobilnych oraz tabletach, która dzięki swojej specyfice dociera do każdego użytkownika. Z tego względu jest to także najbardziej kosztowna i prestiżowa reklama na platformie. Jest wyświetlana w systemie dobowym i wykupywana przez marki zazwyczaj na 24h.
Miniatura – to grafika, która wyświetla się widzom wraz z tytułem jeszcze przed obejrzeniem filmu na kanale. Jest zapowiedzią i jednym z elementów, który zadecyduje czy film zostanie obejrzany czy nie. Zazwyczaj jest to klatka z filmu, którą można wzbogacić o dodatkowy tekst lub inne elementy wizualne.
Optymalizacja – szereg czynności, które uatrakcyjnią naszą treść, zapewnią lepsze indeksowanie przez wyszukiwarki i uzyskiwanie wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania. Na YouTubie kluczowe do optymalizacji jest dobranie odpowiednich tagów pod filmem, zamieszczenie atrakcyjnego tytułu i opisu oraz umiejętne dobranie miniatury filmu.
Pre-roll – forma reklamy wideo trwająca kilka sekund. Wyświetlana jest bezpośrednio przed filmem lub innym materiałem multimedialnym. Z pewnością znasz je między innymi z platformy YouTube.
ROI – to wskaźnik zwrotu z inwestycji, służący do porównania kosztów wydatków na kampanie z przychodami z nich uzyskanymi. Oblicza się go najczęściej odejmując koszty sprzedanych towarów i usług od przychodów a następnie dzieląc je przez wartość kosztów sprzedanych towarów i usług.
RPM– to zysk za tysiąc wyświetleń reklamy. Liczy się go się dzieląc swoje przychody przez ilość wyświetleń reklamy i mnożąc razy tysiąc. Tak można obliczyć jaki zysk generuje 1000 wyświetleń reklamy.
Stream – transmisja wideo, która nadawana jest w czasie rzeczywistym na określonej platformie.
Streamer – osoba, która regularnie prowadzi transmisje live dla swoich odbiorców za pomocą wybranej platformy (np. Twitch, Facebook Live czy YouTube Live), na której widzowie często mają możliwość czatu na żywo i crowdfundingu. Często z takich rozwiązań korzystają gamerzy, prowadząc streamy (transmisje live) na których grają w gry i na bieżąco je komentują.
Youtuber czy YouTuber? – Chociaż pisownia ”YouTuber” jest bardzo intuicyjna, to poprawna forma brzmi “youtuber”. Jest to influencer tworzący treści wideo, które publikuje regularnie na platformie YouTube, gromadząc wokół siebie zaangażowaną społeczność.
Suby i subskrypcje – suby to skrót od wyrazu subskrypcje. Jest to jednostka miary w serwisie YouTube, która mówi o liczbie widzów obserwujących dany kanał. Każdy subskrybent to osoba, która posiada konto YouTube i chce regularnie oglądać treści na ulubionym kanale, a jeżeli ma włączone powiadomienia – dostaje informację, gdy nowy film zostanie opublikowany na kanale.
Ślepota banerowa – odbiorcy treści w internecie pod wpływem przesytu reklam na witrynach internetowych wyrobili sobie nawyk mimowolnego ignorowania wszystkich banerów, które przypominają komunikat reklamowy
Vloger– początkowo pojęcie to odnosiło się do każdego, kto zamiast pisać na blogu, nagrywał filmy (video + bloger). W miarę rozwoju platformy YouTube vlogi stały się osobnym formatem, w którym vlogerzy dzielą się swoją codziennością z widzami. We vlogach często “zapraszają widzów do domu”, nagrywają na bieżąco, bez konkretnego scenariusza. Vlogerzy zazwyczaj mówią o swojej codzienności – zainteresowaniach, o tym, jak spędzają czas.
Watchtime – jest to łączny czas oglądania filmów np. na danym kanale YouTube przez widzów. Ściśle łączy się z utrzymaniem uwagi widza, która jest najważniejszą miarą jak i walutą w świecie influencer marketingu. Wyróżniamy średni watchtime (średni czas oglądania filmów na kanale w danym czasie), łączny watchtime (całkowity czas oglądania filmów na kanale), bezwzględny watchtime (wyrażony w cyfrach) lub procentowy.
Wideomarketing – to długofalowe działania marketingowe, mające na celu podnieść świadomość marki i produktu, realizowane za pomocą formatu wideo. Największą platformą umożliwiającą takie działanie jest YouTube – to on źródłem większości reklam wideo w internecie. Główną zaletą dla wideo marketingu jest koszt niższy niż reklama telewizyjna.
Wyświetlenia vs unikatowe wyświetlenia – Wyświetlenia na platformie YouTube określają całkowitą liczbę odtworzeń filmu. Unikatowe wyświetlenie określa jednego widza, niezależnie czy obejrzał film wiele razy oraz czy użył komputera czy innego urządzenia mobilnego.
Pobierz bezpłatny e-book i dowiedz się, jak gromadzić widownię wokół swojej marki i tworzyć komunikację marketingową oglądaną z wyboru.