Formaty na YouTube

Nie wiesz, jaka jest różnica między haulem a unboxingiem? Może chcesz dowiedzieć się, na czym polega my morning routine, przedstawiamy listę najpopularniejszych formatów filmowych na YouTube wybieranych przez najpopularniejszych influencerów.

Challenge – to inaczej wyzwanie podejmowane przez youtuberów i influencerów. W filmie realizuje się challenge, gdzie twórca robi „szaloną” rzecz np.: jedzenie na czas, makijaż bez widzenia, czy spróbuj się nie zaśmiać. Często bierze w tym udział więcej niż jeden youtuber lub influencer, żeby dodać filmowi charakteru rywalizacji. 

DIY – (ang. Do It Yourself) to format, w którym influencer pokazuje, jak zrobić „coś z niczego”, najczęściej filmy DIY uczą jak własnoręcznie zrobić rzeczy, bez korzystania z pomocy profesjonalistów.

Haul zakupowy – opiera się na prezentacji zakupów przez influencera, ten format zdominowany jest przez kobiecą część YouTube’a – najpopularniejsze są filmy z prezentacją zakupów odzieżowych, kosmetycznych czy dekoracyjnych.

Kompilacja to zestawienie różnych, krótkich filmów w jednym materiale wideo. Najczęściej takie filmy przedstawiają sytuacje, budzące emocje np. często spotykamy kompilacje wypadków drogowych, czy kompilacje śmiesznych filmów. 

My morning routine – film, w którym influencer pokazuje swoją poranną rutynę, czyli wszystkie czynności wykonywane zaraz po przebudzeniu. Najczęściej, żeby zobrazować cały proces, youtuber nagrywa scenę, która odwzorowuje jego poranek, często w My morning routine poruszany jest temat pielęgnacji, organizacji czasu i zdrowego stylu życia. 

Prank – (z ang. żart, psikus) polegają na zorganizowaniu żartu, na który nabierze się inna osoba. Ma to na celu zaintrygować, zszokować i rozśmieszyć widzów. Zazwyczaj youtuberzy najpierw wprowadzają widownię w kontekst żartu, następnie nagrywany jest przebieg pranka, a na koniec osoba “sprankowana” dowiaduje się, że to był tylko dowcip. 

React-to – to format, w którym youtuberzy nagrywają swoje reakcje na różne zjawiska, takie jak np. na filmy innych użytkowników, piosenki, memy. Nie powstrzymują się przy tym od emocjonalnych komentarzy. 

Recenzja – to film, w którym youtuber szczegółowo wypowiada się na temat produktów i usług, z których korzystał. Może być to film poświęcony konkretnemu produktowi, bądź zbiorczą recenzją marki. Najczęściej influencerzy działający w danym obszarze, np. beauty czy gaming, recenzują produkty z tych samych, lub pokrewnych kategorii. 

Top lista – to filmy, w których youtuberzy opowiadają widzom o swoich ulubionych produktach, miejscach, usługach i wielu innych rzeczach. Zazwyczaj tworzą ranking z konkretnej kategorii, np “Top 10 kosmetyków na lato”, czy “Top 5 gier komputerowych”. Co ważne – listy te są subiektywnym rankingiem youtuberów i bazują na ich własnych doświadczeniach. 

Tutorial – to inaczej film-samouczek, dzięki któremu krok po kroku można nauczyć się obsługi różnych urządzeń, programowania czy tworzenia nowych rzeczy. Youtuberzy dokładnie wyjaśniają jak zrobić konkretną rzecz oraz udzielają przydatnych wskazówek i rad. 

Unboxing – format, w którym twórca otwiera przesyłki (najczęściej od marek, z którymi współpracuje), paczki, listy i wszystko, co daje możliwość otworzenia i sprawdzenia, co kryje się w środku. Dzięki temu widz ma możliwość przeżyć razem ze youtuberem ekscytujący moment rozpakowywania paczki. 

Vlog to połączenie słów video i blog, w tym formacie youtuberzy zapraszają widzów do swojego świata. Vlogi cechuje autentyczność, odbiorcy mają poczucie obcowania z twórcą “na żywo”, są jak pamiętnik. Często youtuberzy relacjonują swoje wyjazdy, eventy oraz ciekawe wydarzenia z życia.

Powiązane
artykuły
brand v creators
BRANDS AS CREATORS
Od podstaw
Urodomaniaczki by Hebe – kanał marki. Wykorzystanie beauty influencerek.
Od podstaw
Słowniczek influencer marketingu
Od podstaw
Pobierz bezpłatny e-book

Pobierz bezpłatny e-book, w którym zawarliśmy nasze know-how i doświadczenie z produkcji kilkunastu kanałów dla topowych marek – w tym numeru 1 – “Studio Tymbark”.

W środku: kompletny poradnik, praktyczne wskazówki, wypowiedzi ekspertów (strategów, producentów i marketerów), najnowsze trendy oraz case studies.

Wprowadź swój adres e-mail, aby otrzymać e-book.

BRANDS AS CREATORS

Jak powstają najlepsze kanały marek na YouTube

Pobierz bezpłatny e-book i dowiedz się, jak gromadzić widownię wokół swojej marki i tworzyć komunikację marketingową oglądaną z wyboru.

Pobierz
Pobierz e-book