Formaty na YouTube

Nie wiesz, jaka jest różnica między haulem a unboxingiem? A może chcesz dowiedzieć się, na czym polega my morning routine. Oto lista najpopularniejszy formatów filmowych na YouTube.

Challenge – to inaczej wyzwanie podejmowane przez youtuberów. W filmie realizuje się challenge, w którym twórca robi “szaloną” rzecz. Przykładowe challenge to jedzenie na czas, makijaż z zamkniętymi oczami, spróbuj tego nie zaśpiewać, czy spróbuj się nie zaśmiać. Często bierze w tym udział więcej niż jeden youtuber, żeby dodać filmowi charakteru rywalizacji. 

DIY – (ang. Do It Yourself) to format, w którym twórca pokazuje, jak zrobić “coś z niczego”. Filmy DIY uczą jak własnoręcznie zrobić rzeczy, bez korzystania z pomocy profesjonalistów.

Haul zakupowy – opiera się na prezentacji zakupów przez twórcę. Format zdominowany przez kobiecą część YouTube’a – najpopularniejsze są filmy z prezentacją zakupów odzieżowych, kosmetycznych czy dekoracyjnych.

Kompilacja – to zestawienie różnych, krótkich filmów w jednym materiale wideo. Najczęściej takie filmy przedstawiają sytuacje, budzące emocje np. często spotykamy kompilacje wypadków drogowych, czy kompilacje śmiesznych filmów. 

My morning routine – film, w którym influencer pokazuje swoją poranną rutynę, czyli wszystkie czynności wykonywane zaraz po obudzeniu się. Najczęściej, żeby zobrazować cały proces, youtuber nagrywa scenę, która odwzorowuje jego poranek. Często w My morning routine poruszany jest temat pielęgnacji, organizacji czasu i zdrowego stylu życia. 

Prank – (z ang. żart, psikus) polegają na zorganizowaniu żartu, na który nabierze się inna osoba. Ma to na celu zaintrygować, zszokować i rozśmieszyć widzów. Zazwyczaj youtuberzy najpierw wprowadzają widownię w kontekst żartu, następnie nagrywany jest przebieg pranka, a na koniec osoba “sprankowana” dowiaduje się, że to był tylko dowcip. 

React-to – to format, w którym youtuberzy nagrywają swoje reakcje na różne zjawiska, takie jak np. na filmy innych użytkowników, piosenki, memy. Nie powstrzymują się przy tym od emocjonalnych komentarzy. 

Recenzja – to film, w którym youtuber szczegółowo wypowiada się na temat produktów i usług, z których korzystał. Może być to film poświęcony konkretnemu produktowi, bądź zbiorczą recenzją marki. Najczęściej influencerzy działający w danym obszarze, np. beauty czy gaming, recenzują produkty z tych samych, lub pokrewnych kategorii. 

Top lista – to filmy, w których youtuberzy opowiadają widzom o swoich ulubionych produktach, miejscach, usługach i wielu innych rzeczach. Zazwyczaj tworzą ranking z konkretnej kategorii, np “Top 10 kosmetyków na lato”, czy “Top 5 gier komputerowych”. Co ważne – listy te są subiektywnym rankingiem youtuberów i bazują na ich własnych doświadczeniach. 

Tutorial – to inaczej film-samouczek, dzięki któremu krok po kroku można nauczyć się obsługi różnych urządzeń, programowania czy tworzenia nowych rzeczy. Youtuberzy dokładnie wyjaśniają jak zrobić konkretną rzecz oraz udzielają przydatnych wskazówek i rad. 

Unboxing – format, w którym twórca otwiera przesyłki (najczęściej od marek, z którymi współpracuje), paczki, listy i wszystko, co daje możliwość otworzenia i sprawdzenia, co kryje się w środku. Dzięki temu widz ma możliwość przeżyć razem ze youtuberem ekscytujący moment rozpakowywania paczki. 

Vlog – połączenie słów video i blog. To format, w którym youtuberzy pokazują swoje interesujące życie, zapraszają widzów do swojego świata. Vlogi cechuje autentyczność, odbiorcy mają poczucie obcowania z twórcą “na żywo”. Są jak pamiętnik – często youtuberzy relacjonują swoje wyjazdy, eventy i ciekawe wydarzenia z życia.

Powiązane
artykuły
Urodomaniaczki by Hebe – kanał marki
Od podstaw
Słowniczek influencer marketingu
Od podstaw