Formaty na YouTube

Nie wiesz, jaka jest różnica między haulem a unboxingiem? A może chcesz dowiedzieć się, na czym polega my morning routine. Oto lista najpopularniejszy formatów filmowych na YouTube.

Challenge – to inaczej wyzwanie podejmowane przez youtuberów. W filmie realizuje się challenge, w którym twórca robi “szaloną” rzecz. Przykładowe challenge to jedzenie na czas, makijaż z zamkniętymi oczami, spróbuj tego nie zaśpiewać, czy spróbuj się nie zaśmiać. Często bierze w tym udział więcej niż jeden youtuber, żeby dodać filmowi charakteru rywalizacji. 

DIY – (ang. Do It Yourself) to format, w którym twórca pokazuje, jak zrobić “coś z niczego”. Filmy DIY uczą jak własnoręcznie zrobić rzeczy, bez korzystania z pomocy profesjonalistów.

Haul zakupowy – opiera się na prezentacji zakupów przez twórcę. Format zdominowany przez kobiecą część YouTube’a – najpopularniejsze są filmy z prezentacją zakupów odzieżowych, kosmetycznych czy dekoracyjnych.

Kompilacja – to zestawienie różnych, krótkich filmów w jednym materiale wideo. Najczęściej takie filmy przedstawiają sytuacje, budzące emocje np. często spotykamy kompilacje wypadków drogowych, czy kompilacje śmiesznych filmów. 

My morning routine – film, w którym influencer pokazuje swoją poranną rutynę, czyli wszystkie czynności wykonywane zaraz po obudzeniu się. Najczęściej, żeby zobrazować cały proces, youtuber nagrywa scenę, która odwzorowuje jego poranek. Często w My morning routine poruszany jest temat pielęgnacji, organizacji czasu i zdrowego stylu życia. 

Prank – (z ang. żart, psikus) polegają na zorganizowaniu żartu, na który nabierze się inna osoba. Ma to na celu zaintrygować, zszokować i rozśmieszyć widzów. Zazwyczaj youtuberzy najpierw wprowadzają widownię w kontekst żartu, następnie nagrywany jest przebieg pranka, a na koniec osoba “sprankowana” dowiaduje się, że to był tylko dowcip. 

React-to – to format, w którym youtuberzy nagrywają swoje reakcje na różne zjawiska, takie jak np. na filmy innych użytkowników, piosenki, memy. Nie powstrzymują się przy tym od emocjonalnych komentarzy. 

Recenzja – to film, w którym youtuber szczegółowo wypowiada się na temat produktów i usług, z których korzystał. Może być to film poświęcony konkretnemu produktowi, bądź zbiorczą recenzją marki. Najczęściej influencerzy działający w danym obszarze, np. beauty czy gaming, recenzują produkty z tych samych, lub pokrewnych kategorii. 

Top lista – to filmy, w których youtuberzy opowiadają widzom o swoich ulubionych produktach, miejscach, usługach i wielu innych rzeczach. Zazwyczaj tworzą ranking z konkretnej kategorii, np “Top 10 kosmetyków na lato”, czy “Top 5 gier komputerowych”. Co ważne – listy te są subiektywnym rankingiem youtuberów i bazują na ich własnych doświadczeniach. 

Tutorial – to inaczej film-samouczek, dzięki któremu krok po kroku można nauczyć się obsługi różnych urządzeń, programowania czy tworzenia nowych rzeczy. Youtuberzy dokładnie wyjaśniają jak zrobić konkretną rzecz oraz udzielają przydatnych wskazówek i rad. 

Unboxing – format, w którym twórca otwiera przesyłki (najczęściej od marek, z którymi współpracuje), paczki, listy i wszystko, co daje możliwość otworzenia i sprawdzenia, co kryje się w środku. Dzięki temu widz ma możliwość przeżyć razem ze youtuberem ekscytujący moment rozpakowywania paczki. 

Vlog – połączenie słów video i blog. To format, w którym youtuberzy pokazują swoje interesujące życie, zapraszają widzów do swojego świata. Vlogi cechuje autentyczność, odbiorcy mają poczucie obcowania z twórcą “na żywo”. Są jak pamiętnik – często youtuberzy relacjonują swoje wyjazdy, eventy i ciekawe wydarzenia z życia.

Powiązane
artykuły
brand v creators
BRANDS AS CREATORS
Od podstaw
Urodomaniaczki by Hebe – kanał marki
Od podstaw
Słowniczek influencer marketingu
Od podstaw

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz darmowego e-booka o tworzeniu kanału marek na platformie YouTube.

You have successfully subscribed to the newsletter

There was an error while trying to send your request. Please try again.

TalentMedia will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.